Arsa ile Arazinin Farkı Nedir?

Emlak kavramlarına yabancı olanların ya da bu alanla direkt ilgisi bulunmayanların en çok karıştırdıkları kavramların başında ‘arsa’ ve ‘arazi’ konusu gelir. Çoğu insan ‘gelecek için karlı bir yatırım olsun’ diye toprağa yatırım yapmayı aklından geçirir. ‘Arsa mı arazi mi?’ ve ‘Nasıl ve nereden başlamalıyım’ gibi konularda kafanızdaki soru işaretleri zaman zaman tereddüt yaşatabilir. Bu noktada, öncelikle tapuda geçen ‘arsa‘ ve ‘arazi‘ vasıflı gayrimenkulün özelliklerini etraflıca incelemek başlangıç için iyi bir adım olabilir. Konut yatırımında karar vermek belirleyici unsurların net olmasından dolayı çok daha kolaydır. Ancak arsa ya da arazi yatırımı söz konusu olduğunda birçok parametre açısından konunun değerlendirilmeye alınmasına ihtiyaç vardır.

Arsa ya da arazi olarak geçen bir gayrimenkulün arasındaki en önemli ayrım ise imarlı-imarsız olma durumudur. Konut inşa etmek için kullanmak ya da ‘imar gelsin’ diye uzun vadeli beklemek istemiyorsanız üzerinde yapılaşmaya izin verilen parsellenmiş toprak parçasına yani arsaya yönelebilirsiniz. Araziler ise imar uygulamasına tabi olmayan tarla, orman arazisi, mera ya da otlak gibi alanları da kapsayan toprak parçasıdır. Uygun fiyatla alıp uzun yıllar beklemek ya da imara açılması beklenilen alanlara yatırım yapmak isteyenler için arazi seçeneği uygun bir seçim olabilir. Bu anlamda bilinmesi gereken ‘her arsa aynı zamanda arazi’ olarak nitelenebilir ancak ‘her arazinin arsa’ olmadığıdır.

Arsa ya da arazi vasıflı bir toprak parçasına yatırım yapmak ise tamamen sizin yatırım amaçlarınızla ve beklentilerinizle birebir ilgili olarak karar verilebilecek bir noktadır.

Arsa Mı? Arazi Mi? Seçimini Beklentileriniz Belirlesin

Arsalar üzerinde konut, ticari ya da turizm amaçlı imar planlarında belirtilen koşullara uygun şartlarda yapılaşmaya izni verilen alanlardır. Arazi ise henüz imar gelmediği için yapılaşmaya izin verilmeyen toprak parçasını ifade eder. Ancak bu gelecekte arazinin parsellenerek arsaya dönüşmeyeceği anlamına da gelmez. Uzun yıllar beklemeyi göze alırsanız ya da gelişime açık bölgelere yönelirseniz daha kısa vadelerde arazilerin de imara açılan kısımları mutlaka olacaktır. Kentlerin gelecek perspektifi için yapılan planlamalarda tarım alanı dışında kalan bazı arazilerin de imara açılması söz konusu olabilir. O zaman arazi olan yani inşaat izni verilmeyen bu alanların da arsaya dönüşmesi ile üzerinde konut ya da ticari amaçlı yapılaşma mümkün hale gelecektir.

Araziler şahıs, hazine arazisi ve mera-otlak arazileri olarak sınıflandırılabilir. Şahıs arazilerine zaman içerisinde imar izni verilmesi ve parsellenerek arsa vasfını kazanması mümkündür. Hazine arazileri ise devletin kamu yararı için kullandığı alanlardır. Otlak mera alanları da bağlı bulunduğu köyün ortak kullanımına imkan verilen arazilerdir. Dolayısı ile satılması ve parsellenmesi yani arsa haline getirilmesi mümkün olmayan alanlar statüsünde değerlendirilir. Bağ, bahçe, zeytinlik gibi tarım yapılan alanlar da arazi niteliği taşır.

Ancak bazen sınırlı da olsa tarım yapılan alanlar yerleşim yeri içerisinde kaldığında imara açılabilmesi söz konusu olabilir. Böyle bir araziye sahipseniz parsellendikten ve yol terkleri yapıldıktan sonra verilen yapılaşma iznine uygun olarak ruhsatlı bir konut inşa edebilirsiniz.

Nef City’nin Markalı Arsaları İle Alırken Kazanın

Arazi ya da arsa yatırımı düşünüyorsanız öncelikle bu toprak parçasının niteliğini bilmeniz ve bu niteliğin hedeflerinize uygunluğu çok önemli. Yani burası tapu kayıtlarında ‘ne olarak görülüyor’ sorusunun cevabı o alan üzerinde nasıl bir tasarrufta bulunabileceğinizin de göstergesidir. Toprak parçasının vasfı aynı zamanda onun ne olarak kullanılabileceği yanında kullanılamayacağı durumları da net olarak ortaya koyar. Örneğin ‘tarla vasıflı’ diye geçen bir araziye mevcut hali ile ruhsatlı bir yapı inşa edemezsiniz.

Arsa vasıflı olması durumunda onun üzerinde istediğiniz her türlü tasarrufta bulunabileceğiniz anlamına gelmediği gibi. Arsa statüsündeki bir yer imarlı bile olsa imar planlarında hatta plan notlarında ne gibi ayrıntılar olduğu da çok önemli. Plan notlarında arsanın yapısı ile ilgili inşaat yapmaya müsaitliği, tevhit ya da ifraz gibi şartlar konulabilir. Ayrıca orada inşa edeceğiniz yapı kaç katlı olacak, maksimum kaç metrekare inşaat oturum alanı olacak ya da iş yeri, dükkan gibi ticari amaçlı yapı yapabilecek miyim? Bunların hepsi yatırım yapmayı düşündüğünüz arsa ya da arazi ile ilgili olarak değerlendirmeniz ve cevaplarını net olarak bilmeniz gereken noktalardır.

Şehir planları hazır, sosyal donatı ve ticari alanları ile şehir yaşamına dair tüm aradıklarınızı bulabileceğiniz Hirfanlı Gölü sahilinde konumlanan Nef City 82 Hirfanlı Projesi’nden arsa aldığınızda yatırımınızla ilgili bütün sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz. Nef City 82 Hirfanlı Projesi bütçenize uygun taksitli satış avantajları ile arsanıza kendi evinizi inşa edebileceğiniz ya da geleceğe dönük kazançlı bir yatırımın kapılarını aralayabileceğiniz cazip yatırım fırsatı sunuyor.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku