Arsa Yatırımı Neden Yapılmalıdır?

Arsa yatırımı belirli bir belediye sınırları içinde bulunan ve arsa adı verilen parsellenmiş arazilere yapılan yatırımdır. Üzerinde yapı inşa edilmesi için izin verilen arazilere ise imarlı arsa adı verilir. Arsa yatırımı eğer doğru adımlar atılırsa en kârlı yatırım türlerinden biri olabilir. Bilindiği üzere arsa olarak adlandırılan toprak parçaları, içerisinde henüz yapılanma olmamış, bölgesine göre ekilip dikilebilen ve çevre gelişimini henüz tamamlamamış boş arazi parçalarıdır. Bu bağlamda düşünüldüğünde arsa yatırımı yapmak ileriye dönük uzun vadeli yatırım araçları içerisinde değerlendirilir.

Arsa Almak İyi Bir Yatırım mı? Arsa Yatırımı Neden Yapılmalıdır?

Arsa almanın iyi bir yatırım olarak görülmesinin pek çok nedeni vardır. Öncelikle doğru zamanda yatırım için alınan arsalar uzun vadeyi beklemeden de kazandırabilir. Özellikle plânlı yerleşme yapılacak olan bölgelerden seçilecek olan arsalar, bir süre sonra imara açıldığında fiyatları hızla yükselen araziler olacaktır.

Büyük inşaat firmalarının yapılanma için tercih ettiği alanların yakın bölgesinden arsa almak, belirli bir zaman sonra sizin arsanız için de kapınızın çalınacağı anlamına gelir. Yatırım danışmanlığı alarak, değerlenecek olan yani prestijli projelerin hayata geçirileceği alanları önceden tahmin ederek bu alanlarda arsa yatırımı yapabilirsiniz. Böylece ileride kat karşılığı arsanızı müteahhide verebilir veya avantajlı bir fiyat ile direkt satabilirsiniz.

Kriz dönemlerinde arsa almak kesinlikle iyi bir yatırımdır. Bunun için gayrimenkul sektöründeki kriz dönemlerinin takip edilmesi gerekir. Bu dönemlerde konut, iş yeri gibi yerlerin yanı sıra arsa fiyatları da düşmeye başlar. Eğer tam da bu dönemde bir arsa yatırımına girerseniz, kriz geçtikten sonra arsanızı 5 katına bile satabilirsiniz.

Ülke ekonomisindeki enflasyon düşüşleri ile faizlerdeki gerilemeler gayrimenkul fiyatlarına artış olarak yansır. Bu tür fiyat artışları ilk önce konutlar daha sonra da işyerlerinde yaşanır. En son arsaların fiyatı yükselme eğilimine girer. Tam da bu dönemlerde yani faiz ve enflasyon düşümlerinde arsa yatırımı yaparak, kısa süre sonra arsanızı satabilir ve büyük kazanç elde edebilirsiniz.

Arsa Yatırımının Avantajları Nelerdir?

Arsa yatırımı avantajları oldukça fazla olan popüler bir yatırım türüdür. Belli başlı avantajlarını aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

Uzun Vadede İyi Bir Kazanç Elde Edersiniz!

Unutmayın, kar marjı bölgeden bölgeye değişir! Fakat arsa yatırımı uzun vadede kazanmak için iyi bir yatırım seçeneğidir. Özellikle imar potansiyeli yüksek olan bir yerden arsa aldığınızda çok daha yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Nef City 82 ile arsa yatırımı neden yapılmalıdır?

Aidat ve Bakım Konusunda Masrafınız Olmaz

Yatırım amaçlı ev veya işyeri satın aldığınızda, eğer kiracı bulamazsanız aidat masraflarını kendiniz ödemek zorunda kalırsınız. Ayrıca binanızın ortak alanlarında yapılan tamir ve bakım masraflarını da sizin ödemeniz gerekir. Fakat arsa yatırımında sizi sıkıntıya sokacak hiçbir masrafa katlanmak zorunda kalmazsınız. Ev veya iş yeriniz zaman içinde yıpranır ve değerini kaybeder. Özellikle birkaç kiracı değiştikten sonra banyo, mutfak ve parkelerinizin yenilenmesi gerekebilir. Yeniden kiralamadan önce çoğu zaman tadilat yaptırmanız gerekir. Arsa tadilat gibi herhangi bir ilave masraf gerektirmediği için birçok yatırım türünden daha avantajlıdır.

Arsa için Emlak Vergisi Ödemeniz Gerekmez

Emlak Vergisi Kanunu’na göre, kiraya verilmeyen araziler için emlak vergisi alınmaz. Bu da arsayı aldıktan sonra üzerine mülk yapılana kadar herhangi bir masrafla karşılaşmayacağınızı gösterir.

Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Arsa alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Satın almaya karar verdiğiniz bir arsanın imar izni olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.
  • Arsa bilgilerinin tapusu ile uyumlu olup olmadığını resmi yollardan öğrenmelisiniz.
  • Arsa hakkında yapılmış zemin etüdü varsa incelemeli ve arsa üzerine inşaat yapabilme hakkınızın ne kadar olduğunu mutlaka öğrenmelisiniz.
  • Henüz altyapı hizmeti bulunmayan bir bölgeden arsa almak uzun süre beklemenize yol açabilir. Bu yüzden, bu bölgede yol geçebilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız.
  • Arsayı sadece alım satım amacıyla alacaksanız olabildiğince uygun fiyata almaya çalışmalısınız. Böylece arsa yatırımından elde edeceğiniz kazancı daha fazla artırabilirsiniz.

Arsa Fiyatını Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Söylentilere göre yatırım yapmak, zarar etmenize neden olur. Aynı durum arsa yatırımı için de geçerlidir. Özellikle, bu konuda bilgisi olmayan kişilerden arsa yatırım tavsiyeleri almak sizi yanıltır. Kazançlı bir arsa yatırımında fiyatı etkileyen bazı önemli faktörler vardır. Bu faktörleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz:

  • Arsanın büyüklüğü, pay ve mülkiyet yapısı
  • Arsanın konumu, ne zaman imar verildiği, yola yakınlığı, ulaşım imkanları, manzarası ve gelişme potansiyeli
  • Arsanın fiziki durumu (Boyutları, şekli, zemin durumu, altyapı hizmetlerinin yeterliliği)
  • Satış şekli (Peşin, taksitli vb.)
  • Kullanım kısıtlaması olup olmadığı, varsa nedenleri

Gelişmeye açık bir bölgeden arsa alarak uzun vadede mutlaka kazanırsınız. Kazancınızın olabildiğince kısa sürede gerçekleşmesi için üzerine bina yapılma potansiyeli yüksek olan bir yerden arsa almaya çalışmalısınız. Yine de arsa yatırımı konusunda kafanızda bazı soru işaretlerinin kaldığını düşünüyorsanız; güncel arsa yatırımı önerileri alarak kazancınızı artırmak için vakit kaybetmeden Nef City 82 ile iletişime geçmelisiniz!

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku