Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

‘Alırken kazanmak’ sözü arsa yatırımı yapmayı düşünenler için en karlı yatırım prensibidir. Bu yatırım biçimi, riskli olduğu kadar iyi bir araştırma, değerlendirme süreci sonunda ve doğru zamanda yapıldığında kar oranı yüksek bir yatırımdır. ‘Doğru bölge- doğru zaman’ bu yatırımın adeta nirengi noktasıdır.  Doğru bölge seçimi için öncelikle, ‘arsa yatırımında konum mu önemli, çevresel faktörler mi,’ sorusunun cevabını iyi analiz etmek gerekir. Çevresel faktörler arsa yatırımı yapılacak yerler arasında ön planda gibi görünse gelişme potansiyeli olan bölgeler uzun vadede daha karlıdır. Özellikle markalı arsa projeleri bölgeye getirdiği canlılık, altyapı ve üstyapı donatıları ile bu potansiyeli fazlası ile yatırımcılarına sunar. Bu yazımızda, arsa yatırımında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Karlı Bir Yatırımın Anahtarı: Araştırma, Planlama ve Değerlendirme

Geçmişten bugüne arsa yatırımı avantajları sadece maddi açıdan kazanmak üzerine kurulu iken, günümüzde yeni yaşam biçimleri için de ayrıcalıklı hale geldi. Özellikle son dönemlerde pandemi dolayısıyla imkânı olan birçok insan şehirden kaçış yolları aradı. Doğa ile baş başa olmak, küçük de olsa bir toprak sahibi olma isteği giderek artmaya başladı. Arsa yatırımı yaparken, gelişen trendleri takip etmek, günün koşullarını dikkate almak gerekliliği de net bir biçimde ortaya çıktı. Bu bakış açısını da dahil ettiğimizde arsa yatırımı; araştırma, planlama ve değerlendirme aşamaları ile karlı bir yatırıma dönüşebilir.

Gelişim Potansiyeli Olan Bölgeler Yatırım için Öncelikli Düşünülmeli

Arsa yatırımında aslında ‘şans’ diye bir kavramın geçerliliği yoktur. Arsayı alırken neyi ne kadara aldığınız o yatırımın kazançlı olup olmadığını büyük oranda belirleyecektir. Arsa yatırımı önerileri konusunda duyumlarla hareket edilmemelidir. Emlak sektöründe zaman zaman dolaşan mega proje söylentileri, henüz ete kemiğe bürünmemiş yeni projeler için beklemede kalmak gerekir. Bakanlıklar tarafından gündeme alınan ancak uzun yıllar boyunca hayata geçmeyen projeler de yok değil. Bunun için söylentilerle değil, gerekli araştırmaları yaptığınızdan emin olduktan sonra arsa yatırımı düşünmek daha doğru bir yaklaşım tarzı olacaktır. Bu noktada, turizm destinasyonlarına yakınlık, yeni yerleşim yerleri, yol güzergahları, havaalanı, AVM, hastane gibi kamu ya da özel teşebbüs yatırımlarına dikkat etmek gerekir. ‘Yol medeniyettir’ sözü arsa yatırımı için de doğru yatırım bölgelerinin tespiti için geçerlidir. Çünkü yeni yapılan otoyollar, demiryolları, köprüler, havaalanları gelişim aksları olarak yeni bir açılıma kapı aralar. Üniversite kampüslerinin yer aldığı, henüz yapılaşmanın olmadığı bölgeler de aynı yol güzergahları gibi gelişim potansiyeli barındıran yerlerdir. ‘Yeni, mega, dev projeler’ ister kamu ister özel kaynaklı olsun her zaman arsa yatırımı için dikkat çekici gelişmelerdir. Ayrıca doğal, kültürel ya da tarihi sit alanları için de aynı durum geçerlidir.

Nef City 82 Hirfanlı Projesi ile Karlı Bir Yatırıma Adım Atın

Arsa yatırım tavsiyelerini değerlendirirken birinci sırada düşünülmesi gereken arsanın imar durumudur. Arsa yatırımının karlı bir hale dönüşebilmesi için 1/1000 uygulama imar planına sahip olması, küçük de olsa bir ev yapımına izin verecek büyüklükte olması tercih edilir. Ancak, konut imarlı fakat altyapısı olmayan yerlerde yapılacak arsa yatırımı gelecek için belirsizliği de beraberinde getirir. Yolların nereden geçeceğinin belli olmaması, kamulaştırmalar yatırımın değerini olumsuz yönde etkileyebilir. Bütün bu değerlendirmeler ışığında yatırımcının hazır altyapısı, yolları, parkları, sosyal donatı alanları, ticari işletmeleri, hobi alanlarının da yer aldığı markalı arsa projelerine yönelmesi karlı bir yatırım olacaktır. Resmi onaylı şehir planları ile sağlık, eğitim merkezleri, lüks oteller ve ticari alanlar dahil birçok sosyal donatı alanlarını içerisinde barındıran Nef City 82 Hirfanlı projesi, sunduğu avantajlarla arsa yatırımı yapılacak bölgeler 2021 listesinde dikkat çeken bir bölgededir. Arsa almak iyi bir yatırım mı, sorusunun tam da karşılığını bulacağı Nef City 82 Hirfanlı projesi, küçük birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek için iyi bir seçim. Proje, konut imarlı hazır altyapı ve üst yapı düzenlemeleri ile alırken kazanacağınız karlı bir arsa yatırımı olarak dikkat çekiyor.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku