Deniz Kenarı Arsa Yatırımında Risklere Dikkat

Denize karşı ya da deniz kenarı arsa yatırımı cazip gibi görünse de bazı noktalara dikkat edilmediğinde bu yatırım dezavantajlı bir hale dönüşebilir. Çünkü deniz kenarı arsa yatırımında ‘Kıyı Kanunu’ hükümlerine göre hareket edilmesi gerekir. Yatırım yapmayı düşündüğünüz arsanın denize uzaklığı bu aşamada kritik noktalardan birisini oluşturur. Ayrıca denize kenarı bulunan arsaların bazıları bulundukları bölge itibariyle sit alanı ya da Özel Kıyı Koruma Alanı içerisinde bulunabilir. O zaman, bu parselin içerisinde bulunduğu alanın özel hükümlere göre değerlendirilmesi gerekebilir. Böyle durumlarda her ne kadar deniz kenarı arsa getirisi yüksek bir lokasyonda olsa bile buradaki alanlarda çeşitli kısıtlamalar olabilir. Bu durum da sizin mülkiyetiniz üzerinde dilediğiniz işlemleri yapmanızı engeller, inşaat alanı azalabilir ya da kısıt getirilmesi durumu olabilir.

Sahile Ne Kadar Uzaklıkta Olduğu Göz Ardı Edilmemeli

Paranızı yıllar içinde eritmeyecek, dövizdeki, para piyasalarındaki dalgalanmalardan minimum derecede etkilenecek bir yatırıma imza atmayı düşünüyorsanız, o zaman arsa yatırımını düşünebilirsiniz. Arsa yatırımında satın alacağınız parselin konumu, yatırım değerini ve gelecek perspektifini belirleyici en önemli unsurların başında gelir. Gelecekte yatırımınızın ne kadar kar getireceğini ve karlı bir yatırım olup olmadığını belirleyen konum; coğrafi özellikler nedeniyle dezavantajlı olabilir. Göl kenarı, ormana yakın, denize nazır gibi tanımlamalar bu coğrafi alanlara yakın olan arsaların konumla ilgili özelliklerini akıllara getirir. Bunların başında ise çoğu insanın hayallerini süsleyen bir konum olan deniz kenarı arsa gelir. Aslında birçok kişinin aklının bir köşesinde emekli olunca yerleşebileceği bir sahil kasabası fikri hep bulunur. İnşaat yapılabilecek kadar bir alana sahip olması bile deniz kenarı arsanın cazip bir yatırım olması için yeterli olabilir. Ancak deniz kenarı arsa sahibi olmak cazip gibi görünse de, aslında birçok riski beraberinde getirebilir. Çünkü böyle bir arsaya yatırım yaptığınızda bir takım kısıtlamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle denize sıfır parseller Kıyı Kanununa tabi olarak işlem gördüğü için bu noktada satın alacağınız parselin denize ne kadar yakınlıkta olduğuna bakmak gerekir. Örneğin, parsel denize 50 m’den daha yakın ise o zaman bu alan için hiçbir şekilde yapılaşma izni alamazsınız. Bir diğer önemli nokta ise yine alanın ilk 50 metreden sonraki 50 metre içerisinde mi, yani ilk 100 metre içerisinde yer alıp almadığıdır. Kıyı Kanunu kapsamında kıyı kenar çizgisinden itibaren ikinci 50 metre alan içerisine giren yerlerde bazı durumlarda yalnızca cafe benzeri kamu yararı olan hafif yapılara izin verilebiliyor. Bu nedenle, hayallerinizi süsleyen deniz kenarı arsa yatırımını yaparak bir ev sahibi olabilmek için denizden en az 100 metre uzaklıkta bir arsa olması gerekebiliyor. Yasal olarak inşaat izni alabileceğiniz alan 100 metreden sonra başlıyor.

Nef City’nin Markalı Arsa Projesi ile Sahil Keyfi Yaşayın

Konum, arsa yatırımları için ilk sıralarda geliyor. Konumunu beğendiğiniz ve inşaat alanı sınırları içerisinde kalan bir deniz kenarı arsa almaya karar verdikten sonra, dikkat etmeniz gereken başka parametreler de bulunuyor. Örneğin bu parselin imar durumu gibi. Çünkü deniz kenarındaki bir arsada konut yapmayı düşünüyorsanız; konut imarlı mı, ya da yüzde kaçına inşaat izni veriliyor gibi konuları da göz ardı etmemek gerekiyor. İmarlı olsa dahi, konut inşa etmeyi düşünüyorsanız ve bu alan ticari imarlı ise bu isteğinizi yerine getiremeyeceksiniz demektir. Deniz kenarı arsa yatırımı birçok parametreyi düşünerek karar vermeniz gereken bir yatırımdır. Ancak bu riskleri bertaraf ederken sahil keyfi yaşayabileceğiniz cazip bir yatırım düşünüyorsanız, Hirfanlı Baraj Gölü sahilinde konumlanan Nef City 82 Hirfanlı Projesi tam size göre. Şehir planları hazır şekilde size sunulan, üst ve alt yapı donatıları ile dört mevsim sahil keyfi yaşayabileceğiniz bu projeleri ve dilerseniz müstakil konut inşa edebileceğiniz hisseleri taksitli satış avantajları ile satın alabilirsiniz.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku