Göl Kenarı Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Göl manzarasına karşı keyif yapabileceğiniz müstakil bir ev inşa edip doğa ile baş başa kalabilmek hemen herkesin hayalidir. Şehrin stresinden uzaklaşabilmek ve sakinliğin keyfini yaşamak isteyenler, küçük dahi olsa göl manzaralı bir arsa arayışına girebiliyor. Ancak göl kenarı arsa yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, deniz kenarlarında da olduğu gibi yine bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde, bütün hayallerinizi suya düşürebilecek birçok kısıtlama ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Göller ya da suni göl ve baraj göllerine yakın yerlerden yapılacak arsa yatırımlarında su toplama havzası içerisinde yer alıp almadığı ve yapılaşma izninin olup olmadığına dair ilgili belediyelerden mutlaka sorgulama yapılmalıdır.

İmar Durumu ve Yapılaşma İzinlerinin Sorgulamasını Yaptınız mı?

Göl kenarı arsa, birçok yatırımcı için ileriye dönük bir yatırımın yanı sıra ikamet amacıyla inşaat yapmak üzere de tercih edilebiliyor. İnşaat izni için göl kenarında yapılacak gayrimenkullerin yatırımında su koruma havzaları ile kıyı kenar çizgisi, üzerinde durulması gereken noktaların başında gelmektedir.

Kıyı kenar çizgisi kavramı denizlerin, tabii ve suni göl ile akarsuların kumluk, kumsal, çakıllık, kayalık, taşlık benzeri alanların doğal sınırını ifade etmektedir. Bu alanlar, kamuya ait alanlardır ve bu alanlarda yapılaşmaya izin verilmez. Su koruma havzaları ise su kaynaklarının ve çevresinin kirlenmesini önlemek amacı ile oluşturulan ve özel hükümlere tabi olan alanlardır. Bu nedenle bu tür yerlere yakın alanlardan bir arsa yatırımı düşünüyorsanız, öncelikle yapmanız gereken kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeniz gerektiğidir.

Çünkü göl kenarı gibi su koruma havzalarının yakınlarında ya da orman arazilerinde imar ve yapılaşma izinleri olsa bile, ilerleyen zamanlarda imar planlarında iptaller gerçekleşebilmektedir. Eğer göl kenarı arsa yatırımında inşaat önceliğiniz ise, imar planları yapılırken ilgili kurumların görüşlerinin alınıp alınmadığını da araştırmanız isabetli olacaktır. Çünkü çevre kuruluşları ve sivil toplum örgütleri bu tür yerlerde yapılan planlamalara karşı yargıya başvurabilmektedir.

Bu durum da sizin yapacağınız yatırımın geleceği açısından dezavantajlı bir durum oluşmasına neden olabilir. Göl kenarı arsa ile geleceğe dönük bir yatırım planınız bulunuyorsa, imar durumunun ayrıntılarını da bilmeniz gerekir. Örneğin; bu arsa imarlı bile olsa, yol gibi terklerinin yapılıp yapılmadığına bakmanız doğru bir yatırım için gerekli adımlardan biri olacaktır.

Nef City’nin Göl Kenarı Sahil Projesi Cazip Bir Yatırım Fırsatı

Gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünüyor ve göl kenarı arsa üzerinde duruyorsanız, yukarıdaki özel durumların yanı sıra arsanın mülkiyet yapısı ve çevresel faktörlerine de dikkat etmek gerekebiliyor.

Ayrıca altyapı, ulaşım olanakları ve çevre yollarına yakınlığı gibi konuları da göz önünde bulundurmayı unutmamak gerekiyor. Göl kenarındaki bir arsa ile hem doğa ile baş başa, hem de şehir yaşamının olanaklarından uzak kalmadan bir yatırım düşünüyorsanız; Hirfanlı Gölü sahilinde konumlanan Nef City 82 projesi tam da aradığınız yatırım olabilir. Yatay mimari ile planlanan resmi onaylı proje, 2750 metre sahil şeridi, hazır alt yapı ve üst yapı, 5 yıldızlı oteller ve ticari alanları ile cazip bir yatırım fırsatını ayaklarınıza getiriyor.

Nef City 82 projesi, hem göl kenarı arsa hayalinizi gerçekleştirebileceğiniz hem de taksitli satış avantajları ile sahip olabileceğiniz kazançlı bir yatırım fırsatıdır.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin