Hissedarlarla Sorun Yaşatmayan Hisseli Arsa Yatırımı

Arsa yatırımı yapmaya karar verdiyseniz, birçok parametreyi bir arada değerlendirmeniz yatırımın verimliliği açısından oldukça önemlidir. Öncelikle yatırım yapmayı düşündüğünüz arsanın mülkiyet yapısını bilmek zorundasınız. Bazı arsalar tam mülkiyet özelliğindedir. Bu tür yerler, taşınmaz üzerindeki tüm hakların sadece bir kişiye ait olduğu yerlerdir. Ancak birden fazla kişinin o taşınmaz üzerinde hak sahibi olduğu mülkiyet yapısı da bulunur ki, o da hisseli arsa olarak tanımlanır. 

Çok hissedarlı bir arsa yatırımında diğer hissedarlarla sorun yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Hisseli arsa, cazip bir yatırım olsa bile üzerinde tam mülkiyet haklarına sahip olamayacağınız böyle bir yatırım, can sıkıcı durumlarla karşılaşmanıza neden olabilir. Yerinizin sınırları fiili olarak belli olmaz. Üstelik şufa hakkından dolayı hissenizi istediğiniz kişiye satamazsınız ve inşaat için diğer hissedarların iznine bağlı kalmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sıkıntılı durumlar, hisseli arsa yatırımının doğru bir yatırım olmadığını göstermez. Çünkü kat irtifakı kurulmuş bir arsa ile hisseli dahi olsa bu sorunların hiçbirini yaşamaz ve üzerinde dilediğiniz gibi işlem yapabilme hakkına sahip olursunuz. 

Kat İrtifakı İle Hissenizi İstediğinize Satabilme Ayrıcalığı

Hisseli arsa yatırımı yapmak söz konusu olduğunda herkesin aklında bir miktar şüphe oluşması oldukça doğaldır. İster büyük bir hisse isterseniz de küçük bir hisse satın almaya karar verin, hiç fark etmez. Birden çok kişinin hissedar olduğu arsalara yatırım yapmayı düşünüyorsanız, birçok ayrıntıyı göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle kırsal kesimde yapılacak yatırımlarda miras yoluyla edinilen arsalarda çoğunlukla çok fazla sayıda hissedar söz konusudur. Hissedar sayısı arttıkça, sizin de bu arsadaki mülkiyetinizle ilgili sorun yaşama ihtimaliniz artacaktır. Böyle bir arsaya yatırım yaptığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi şufa yani ön alım hakkıdır. 

Siz arsanızı satmaya karar verdiğinizde diğer tüm hissedarlar için şufa hakkı mevcuttur. Müşteriyle anlaşsanız bile, bu arsayı istediğiniz kişiye satamazsınız. Çünkü hisseli bir arsada tapu kaydında diğer hissedarlara şufa hakkı verilmiştir. Ancak arsa hisseli dahi olsa, kat irtifakı kurulmuşsa bu durum şufa hakkını ortadan kaldıracaktır. Bu noktada diğer hissedarlara haber vermeden dilediğiniz kişiye hissenizi satma hakkınız oluşur.

Hisseli Arsa

Nef City’nin Markalı Arsaları İle Çifte Avantaj 

Hisseli arsada kendi payınıza ihtiyaçlarınıza uygun bir yazlık ev, villa ya da müstakil bir konut yapmaya karar verseniz de bu durum hiç kolay olmayacaktır. Hisseli bir arsaya sahip olmanın dezavantajlarından birisi de, inşaat yapabilmek için diğer hissedarlardan izin alma zorunluluğudur. Çünkü hisseli arsada birden çok kişiye ait bir pay söz konusu olur. Hangi payın kime ait olduğu ise çoğu zaman belirsizdir. Arsa payınız üzerindeki işlemleri özgürce gerçekleştirebilmenizin önündeki en önemli engellerden birisi de aslında budur. 

Arsanın neresine nasıl inşaat yapacağınız oldukça belirsizdir. Hisseli arsalarda bu durumun bir istisnası ise ‘rızai taksim sözleşmesi’ denilen hissedarların arsa üzerinde neresinin kime ait olduğunun belirlenmesi durumudur. Ancak, bu sadece hisse sahiplerinin kendi aralarında kendi rızalarıyla yaptıkları bir sözleşmeden ibarettir ve tapu kaydında herhangi bir değişiklik yaratmaz. Bütün bu olası sorunların yaşanma ihtimali arsa yatırımı yapmak isteyenleri müstakil tapulu arsalara yönlendirebilir. 

Markalı bir arsa projesi ise, belirli arsaların üzerinde kat irtifakı kurulmasını sağlayabilir. Çevreden duyduğunuz hisseli arsa yatırımı ile ilgili kötü anıları da bu şekilde geçmişte bırakabilirsiniz. Fiili olarak satın aldığınız hissenin sınırları belirlenmiştir, bu durum da şufa hakkını ortadan kaldırır. “Ben hissemi nasıl başka yatırımcıya satabilirim,” sorusunun sizi meşgul etmesine de bu sayede gerek kalmaz. Yani istediğiniz zaman istediğiniz yatırımcıya hissenizi satma lüksünü yaşarsınız. Çok mülkiyetli olsa bile diğer hissedarlar ile sorun yaşama ihtimaliniz ortadan kalkar. Müstakil evinizi dilediğiniz zaman sınırları belirlenmiş kendi mülkiyet alanında yapabilir, diğer hissedarlardan iznine tabi olmazsınız. 

Hem hisseniz üzerinde özgürce haklarınızı kullanabileceğiniz, hem de tüm donatı alanları ile hazır bir markalı arsa yatırımı: Nef City 82 Hirfanlı Projesi. Yatay kat irtifakı ve şehir planlarının hazır olduğu, sosyal donatı alanları ile Hirfanlı Gölü sahilinde konumlanan Nef City 82 Hirfanlı Projesi’nden hisseli arsa aldığınızda, hisseniz üzerinde kolaylıkla inşaat yapabilirsiniz. Cazip bir yatırım fırsatı olarak otel, ticari alanları ve taksitli satış avantajları ile şehir yaşamının tüm olanaklarını sunan bu proje ile doğa ile baş başa olma ayrıcalığını deneyimleyebilirsiniz. Yatırım yapmak istiyorsanız, Nef City’nin markalı arsalarındaki avantajı kaçırmayın deriz!

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin