Hisseli Arsa Alınır mı?

Arsa yatırımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri gayrimenkulün mülkiyet yapısıdır. Yatırım yapmayı düşündüğünüz arsa tapu kaydında tek kişiye ait olabilir. O zaman böyle bir arsa müstakil bir parseldir ve bu gayrimenkul üzerinde sadece bir kişinin tam mülkiyet hakkı söz konusudur. Yani bu arsayı aldığınızda o arsa üzerindeki tüm mülkiyet hakları size ait olacaktır.

Ancak bir taşınmazın tapu kaydında tek bir kişiye ait olmadığı, birden çok kişinin hisse sahibi olması gibi bir durum da mümkündür. Bu tür arsalara ise toplu mülkiyet ya da yaygın kullanımı ile hisseli parsel denir.

Hisseli parsellerde kendi planlarınızı özgürce gerçekleştirmeniz zordur. Arsa içerisindeki hisse sınırlarınız tam olarak belli değildir. İnşaat yapmak istediğinizde diğer hissedarların da onayı gerekir. İnşaat yapmanız zor olacağı gibi şufa hakkı olduğu için herhangi bir alıcıya da satamazsınız.

Ancak alacağınız arsa hisseli bile olsa eğer kat irtifakı kurulmuşsa o zaman bu problemlerle karşı karşıya kalmazsınız. Fiili olarak sınırlarınız belli olur ve inşaat için diğer hissedarlardan izin almanıza gerek kalmaz. Hisseli parseller çoğu zaman sorunlu olarak görülse de markalı arsa projelerinde diğer hissedarlar ile sorun yaşama ihtimaliniz olmaz. Kendi hisseniz üzerinde kat irtifakı ile inşaat yapabilme hakkına sahip olursunuz. Böylece, şufa hakkı da ortadan kalkar ve istediğiniz alıcıya kolaylıkla hissenizi satabilirsiniz.

Markalı Arsalar Şufa Hakkı Sorununu Ortadan Kaldırıyor!

Hisseli arsalarda, ‘şufa hakkı’ tapu kütüğüne işlenen önalım hakkıdır. Tapuya işlenen şufa hakkı ile siz sahibi olduğunuz arsa hissesini, istediğiniz herkese kolayca satamazsınız. Bu da aslında şu anlama gelir; siz hissenizi satmak istediğinizde, diğer hissedarların öncelikli olarak satın alma hakkı bulunur. Yani dışarıdan bir yatırımcıya arsa hissesini satmak üzere anlaşmış olsanız bile, öncelikli o hisseyi alma hakkı diğer hissedarların olacaktır. Özellikle çok hissedarlı arsa yatırımlarında diğerleri ile anlaşmak ve iyi ilişkiler kurmak zorunda kalırsınız. Bu durum da, yaptığınız yatırım açısından sorunları da beraberinde getirir.

Alacağınız arsa eğer müstakil tapulu değil ise o zaman başka kişilerin de bu arsa üzerinde hisseleri var demektir. Bu noktada sizin arsanızı her şekilde başkalarına satma hakkınızın olmadığını bilmeniz, gelecekte karşılaşacağınız sorunlara karşı tedbirli olmanızı sağlar. Üstelik tapu kaydında görülen değer, gerçek piyasa değerinin altında bir değer ise o zaman şufa hakkını kullanarak tapudaki değeri üzerinden diğer hissedarlar sizin hissenizi satın alabilirler demektir. Yani gerçekte piyasa değeri 50 bin TL olan bir arsa hissesi eğer tapuda 20 bin TL olarak gözüküyorsa, bu rakamdan satmak zorunda kalırsınız. Bunun için hisseli arsa yatırımında şufa hakkını göz ardı etmemelisiniz.

Yatırım yaptığınız arsa, hisseli bile olsa eğer markalı bir arsa projesi ise o zaman kat irtifakı ile hisseli parsellerde şufa hakkı sorunu yaşamazsınız. Satın aldığınız arsa hisseli olabilir. Ancak üzerinde kat irtifakı kurulmuşsa, yani fiili olarak hissedarların kullanım alanları belirlenmişse; o zaman şufa hakkı da ortadan kalkmış olur. Çünkü taşınmaz üzerinde fiili olarak bir paylaşım olduğu zaman, bu hakkın kullanımı yasal olarak mümkün değildir.

Markalı arsa projesinden arsa hissesi satın aldığınızda, bu tür sorunlarla karşı karşıya kalma riskini de sıfırlamış olursunuz. Çünkü yatırım yaptığınız arsa hisseli bile olsa yatay kat irtifakı ile arsanızın sınırları da belirlenmiş olur. Bu da sizin o hisse üzerinde diğer hissedarlara bağlı kalmamanızı ve özgürce haklarınızı kullanıp inşaat yapabileceğinizi gösterir.

Nef City’nin Markalı Arsalarına İster Ev Yapın İster Yatırım

Yatay kat irtifakı olan markalı bir arsa yatırımında, bahçeli villa tipi ya da müstakil bir ev inşa ettirmeniz mümkündür. Kat irtifakı ile şufa hakkı da ortadan kalkmış olduğundan dolayı, dilerseniz hissenizi başka bir yatırımcıya da kolayca satabilirsiniz. İnşaat yaparken diğer hissedarlardan izin alma durumunun olmaması satış kolaylığı sağladığı için böyle markalı arsa projelerinde ‘hissemi istediğim zaman satabilir miyim?’, ‘satarken sorun yaşar mıyım’ gibi genel arsa satışındaki sorunları da bertaraf etmiş olursunuz. Aynı zamanda ortaklığın giderilmesi için dava açılması gibi bir durumla da karşı karşıya kalmazsınız.

Yatay kat irtifakı ve şehir planlarının hazır olduğu, sosyal donatı alanları ile Hirfanlı Gölü sahilinde konumlanan Nef City 82 Hirfanlı Projesi’nden hisseli arsa aldığınızda, kendi hisseniz üzerinde kolaylıkla inşaat yapabilirsiniz. Otel ve ticari alanları ile hem şehir yaşamının tüm olanaklarını sunan hem de doğa ile baş başa olabilme imkanı veren bu proje; taksitli satış avantajları ile yatırımcılara cazip bir yatırım fırsatı sunmakta.

 

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin