İfraz Ne Demek?

Küçük de olsa birikimlerinizi geleceğe dönük gayrimenkuller ile kazançlı bir yatırıma dönüştürmek istiyorsanız; birçok parametreyi bir arada değerlendirmeniz gerekebilir.

Yatırım öncesi dikkat edilmesi gereken kritik noktalardan birisi de imarlı arsaların ifraz ile parselasyonunun yapılıp yapılmadığıdır. Parselasyon; İmar Kanunu’nun 15. maddesinde koşulları belirtilmiş olan ifraz işlemi ile gerçekleştirilir. Günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan ifraz terimi, kelime anlamı olarak ‘ayırma’ anlamına gelir.

Ancak, emlak terimi olarak tapu kaydında tek parsel olarak görülen gayrimenkullerin birden çok parçaya bölünmesi işlemini ifade etmektedir. Tek parsel olan arsa ifraz işlemi sonucunda birden çok müstakil parsel haline dönüştürülerek tapu kütüğüne tescil edilir.

Bir arsanın ifrazı denildiğinde; kamu için ayrılan yerlerin terklerinin yapıldığı; bir de terklerin söz konusu olmadığı ifraz işlemi söz konusudur. İmar planları doğrultusunda bir arsanın parselasyon işlemi gerçekleştirilirken, kamu hizmetleri için ayrılan terklerin de yapılması gerekir. Arsa yatırımlarında ‘alırken kazanmak’ için ya da riski az bir yatırım için o gayrimenkulün parselasyon niteliği ile ifrazının yapılıp yapılmadığı değerini etkileyen temel unsurlardan birisidir.

İfrazlı Olması Gayrimenkulün Değerini Nasıl Etkiler?

Para piyasalarındaki gelişmeleri takip etmek istemiyor ya da döviz kurunun dalgalanmalarından uzak kalmak istiyorsanız; beklentinizi ve isteklerinizi doğru etüt ederek en cazip yatırım araçlarından birisi olan gayrimenkule yönelebilirsiniz.

Gayrimenkul yatırımları arasında geleceğe dönük en kazançlı yatırım türlerinden birisi ise toprağa yapılan yatırımdır. Ancak birikiminizi toprakta değerlendirirken, o gayrimenkulün imar durumu ve ifrazlı olup olmadığı ‘alırken kazanmak’ isteyenler için dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Bu noktada, sizin yatırım amacınız küçük de olsa kendinize müstakil bir ev inşa etmek ya da farklı amaçlarla inşaat yapmak da olabilir.

İnşaat yapmasanız da bu niteliklere sahip bir arsa yatırım değeri yüksek bir arsa demektir. O halde parselasyon işlemi tamamlanmış; İmar Kanunu’na göre yol, yeşil alan vs. gibi alanlar için kamuya terkleri yapılan imarlı arsalar uygun bir seçim olacaktır. Aksi halde, henüz ifraz yapılmamış bir gayrimenkule yatırım yapmayı düşünüyorsanız parselasyon sonrasında arsanızda kayıplar yaşayacağınızı bilmeniz gerekir. Bunun sebebi,

İmar Kanunu’nda belirtilen zorunlu terkler sonrasında satın almış olduğunuz arsanın yüzölçümü küçülmüş olabilmesidir. Bu durum da, aslında o arsa için ödediğiniz metrekare birim fiyatının yükselmiş olması demektir. O nedenle imarlı bir arsa yatırımının imarlı olması yanında aynı zamanda ifrazlı olması artı bir özelliktir. Ayrıca sizin arsanıza yatırım yapmak isteyenler için de arsanızı cazip bir yatırım aracına dönüştürür.

Nef City’nin Parselasyonu Tamamlanmış Markalı Arsaları İle Cazip Bir Yatırım

Parselasyon amaçlı yapılan ifrazlarda imarlı olan arsanın yol terkleri yapılmış olacağından bundan sonrasında arsanızda herhangi bir değişiklik olmayacağı anlamına gelir. İmar planlarına uygun olarak kamu terkleri ile birlikte bölünme işlemi yapılmış olan ifrazlı imarlı bir parsel sınırları ve yüzölçümü netleşmiş bir alandır.

Böyle bir arsaya yatırım yapmak hem imarlı olması hem de parselasyon işleminin yapılmış olmasından dolayı aslında risk taşımayan bir yatırımdır. Ancak tek parça halinde olan ve kamuya terklerin olmadığı imarlı arsaların da bölünme işlemi yapılabilmektedir. Bu durumda imarlı da olsa parselasyon niteliği taşımayan ifrazlı arsaların gelecekte yol terkleri ya da kamuya ayrılacak yeşil alan, park gibi alanların terkler sonucunda küçülmeye maruz kalacağını bilmeniz gerekir.

Ancak parselasyon işlemleri tamamlanmış bir arsa yatırımı ile hak kaybına uğramaz, bu tür problemlerle karşılaşmazsınız. Yatay kat irtifakı ile şehir planlarının hazır olduğu sosyal donatı alanları ile cazibe yaratan Hirfanlı Gölü sahilinde konumlanan Nef City 82 Hirfanlı Projesi’nden parsel ya da hisse satın aldığınızda, ifraz sonucu doğabilecek riskleri de bertaraf etmiş olursunuz. Nef güvencesi ile imarlı, parselasyonu yapılmış olan kendi hisseniz üzerinde kolayca inşaat yapabilir, 49 ay her bütçeye uygun taksit seçenekleri ile cazip bir yatırıma imza atabilirsiniz.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku