İmarlı Arsa Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İmarlı arsa üzerinde yapılaşmaya izin verilen arsadır. Böyle bir arsaya yatırım yapmak, karlı bir yatırım olarak görülse de reel bazda getiri sağlayabilmek için ‘alırken kazanmak’ deyimini göz önünde bulundurmak gerekir. İmarlı arsalar konum ve altyapı bakımında yatırım değerine sahip olsa bile, değerinin altında alınan bir parsel alırken kazandırır. Çünkü imarlı arsa yatırımı, konut yatırımı gibi gelir getirici bir yatırım türü değildir. Üstelik, her yıl belirlenen oranlarda vergi yükümlülüğü de bulunur. Bunları düşünerek imarlı arsa yatırımını avantaja dönüştürmek istiyorsanız, ayrıntılı bir araştırma ile kafanızdaki soru işaretlerini gidermeniz gerekir. İmarlı arsa üzerindeki inşaat alanı, boyutları, yüksekliği ve sınırları gibi yapılanma koşullarını imar durum belgesinde ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

İmar Durum Belgesini İncelediniz Mi?

İmar durum belgesi, belediye sınırları içerisinde bulunan, parselasyonu tamamlanmış ve üzerinde inşaat yapılmasına izin verilen toprak parçası arsa olarak adlandırılır. Arsa yatırımı yapmak, birçok parametrenin ayrıntılı olarak ele alınmasını gerektiren bir süreçtir. Aksi durumda kulaktan dolma bilgiler ve yanlış bilgilendirmeler ile yapacağınız imarlı arsa yatırımından beklediğiniz yatırım değerini elde etmeniz zor olabilir. Arsa yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle bu arsanın imar durumunu araştırmakla işe başlayabilirsiniz. Bir arsanın imar durumu, o parselin üzerinde yapılacak olan yapının kullanım şeklini ve yapılaşmada hangi koşulların söz konusu olduğunu ortaya koyar. Yatırım yapmayı düşündüğünüz imarlı arsanın yapılaşma özelliklerine ilişkin bütün ayrıntılarını görebileceğiniz İmar Durum Belgesini ilgili belediyeden temin edebilirsiniz.

Yapı Kullanım Türü Ve Yapılaşma Özelliklerini Biliyor Musunuz?

Yatırım yapmayı düşündüğünüz imarlı arsanın doğru arsa olup olmadığını anlamak için hangi tür imara sahip olduğunu bilmek gerekiyor. Çünkü imarlı bir arsa; konut, ticari ya da turizm imarlı olabilir. Bu detay, o arsa üzerinde ne tür bir yapılaşma olabileceğini ve ne amaçla kullanılabileceğini gösterir. Konut amaçlı düşündüğünüz bir imarlı arsa eğer ticari imarlı ya da turizm imarlı olarak görünüyorsa, üzerine konut amaçlı bir yapı inşa etmeniz mümkün olmayacaktır. 

İmar planları genellikle kentin gelişim aksı gelecekte ulaşılması hedeflenen gelişim vizyonu çerçevesinde planlanarak yapılır. Bu nedenle imar planları bir kentin aslında gelecek yol haritasının ana hatlarını belirler. Yeşil alanlar, sosyal amaçlı yapılar, alt yapı ve üst yapı donatıları imar planları çerçevesinde planlanır. İmarlı arsa satın almayı düşünüyorsanız, inşaat izninin türü ve nasıl bir yapılaşmaya izin verildiğinin yanı sıra terklerinin yapılıp yapılmadığını da araştırmalısınız. Çünkü kamu yararına park, yol ya da yeşil alanlar için İmar Kanunu’na göre arsadan %40’a varan oranlarda terkler yapılabilmektedir. Arsanızı satın aldıktan sonra böyle bir oranda kayıpla karşılaşma durumu olabilir. Bu durum da, yaptığınız yatırımın aslında size değerinden daha yüksek maliyetlere gelmesi demektir. 

Altyapı Ve Üst Yapısı Hazır Cazip Bir Yatırım: Nef City 82

İmarlı arsalarda altyapının hazır olması sizin için bir avantaj olacaktır. Çünkü altyapısı tamamlanmayan bir arsaya yatırım yaparsanız, gelecekte yol geçmesi ya da doğalgaz gibi altyapı çalışmaları nedeni ile yer kaybınız olabilir. Bu durum da istediğiniz gibi inşaat yapmak için arsanızın şeklinin bozulması gibi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Yani arsanızın tam ortasından geçecek bir yol, istediğiniz büyüklükte bir konut inşa edebilmenizi engelleyecektir. Altyapı ve üst yapı donatı alanları ve şehir planları ile hazır Hirfanlı Gölü kıyısında konumlanan Nef City 82 Projesi’nden imarlı arsa aldığınızda ise bu tür risklerle karşı karşıya kalmazsınız. Yatay kat irtifakı ile konumlanan projede isterseniz kendi konutunuzu inşa edebilir, isterseniz de doğa ile baş başa şehir yaşamının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Nef City 82 Projesi ticari alanları, otelleri, sosyal donatı alanları ve taksitli satış avantajı ile cazip bir yatırım fırsatı sunuyor.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin