Tapulu Arsa Yatırımında Dikkat Edilecek Değişkenler

Birikimlerinizi arsa yatırımı olarak değerlendirmeyi düşünüyorsanız, birçok değişkeni göz önünde bulundurmalısınız. Tapulu arsa niteliğine sahip olan bir arazide bu değişkenler öncelikle; konum, imar durumu ve yapılaşma özellikleridir. Arsaya yani toprağa yapılan yatırım eğer bilinçli olarak yapılıyorsa, geleceğe dönük en karlı yatırım araçlarından birisi haline gelebilir. Bu nedenle küçük ya da büyük ölçekli birikimlerinizi tapulu arsa seçeneğinde değerlendirmek istiyorsanız, mutlaka ayrıntılı bir araştırmaya ihtiyacınız vardır.

Tapulu arsa

Arsa Yatırımında Özel Konum

Kısa vadede olumlu geri dönüşümler almak ve arsa yatırımlarınızda getirinin yüksek olmasını istiyorsanız, öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta arsanın konumudur. Çünkü bir arazinin gelişim aksında bulunması, ulaşım imkanlarına, yatırım alanlarına yakınlığı ya da merkezi konumda bulunması bu yatırımı avantajlı hale getirir. Ancak konum değerlendirmesi yapılırken denize yakınlık, göle yakınlık ya da orman arazilerine yakınlık gibi özelliklerin özel şartlara göre değerlendirilmesi gerekebilir. Genellikle halk arasında deniz kenarında tapulu arsaların her zaman prim yapabileceği düşüncesi mevcuttur. Bu aslında bir bakıma doğrudur.

Ancak diğer taraftan da denize yakın konumdaki bir arsaya yatırım düşünüyorsanız, bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalabileceğinizi de bilmelisiniz. Örneğin, Kıyı Kanunu’na göre denizden ilk 50 metreye kadar yapılaşma izni olmadığını, sonraki 50 metreye kadar ise kamu yararına olan tesislere izin verildiğini bilmeniz gerekir. Dolayısı ile denize yakın bir arsa yatırımı için ilk 100 metreden itibaren yapılaşmaya izin verilmektedir. Bu bilgiye sahip değilseniz, denize çok yakın diye cazip bulduğunuz üstelik de uygun fiyatlı olarak düşündüğünüz bir arsa üzerinde maalesef yapı inşaat etmeniz mümkün olmayacaktır.

Uygulama İmar Planı’nı İncelediniz Mi?

Tapulu arsa yatırımı yapmayı düşünüyorsanız, o arsanın imar durumu ile ilgili özellikleri çok önemlidir. Çünkü sizin o yatırımı ileride nasıl değerlendirebileceğiniz ve getirisinin nasıl olacağı, o arsanın imar durumu ile birebir ilgilidir. Arazi tapulu arsa niteliğinde bulunsa bile “arsa” özelliğinin geçerliliğini tekrar teyit etmeniz gerekebilir. Çünkü arsa niteliği bulunan bir arazi ile ilgili imar plan değişikliğine de gidilmiş olabilir. Bunun için ilgili belediyelerden İmar Durum Belgesi alarak bu konudaki tereddütlerinizi giderebilmeniz mümkündür. Arsanın 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planları bulunup bulunmadığı konusu da oldukça önemli. Çünkü bu ölçekte hazırlanmış Uygulama İmar Planları, o arsanın terklerinin yapılmış olduğunu gösterir. Yani satın almayı düşündüğünüz arsanın yol ya da kamu için ayrılabilecek terklerinin yapılmış olması, yatırımınız için avantajlar sağlar.

Çünkü arsanız imarlı bile olsa, ileride terklerinin yapılmamış olması yatırımınız üzerinde olumsuz bir sonuç doğurabilir. Örneğin, arsanın tam ortasından yol ya da yüksek gerilim hatlarının geçmesi o arsa üzerinden istediğiniz gibi tasarrufta bulunmanızı engelleyebilecek durumlar arasında olabilir.

Nef City 82’de Yatay Kat İrtifakı ile Evinizi İnşa Edebilirsiniz

Tapulu arsa yatırımlarında parselin mülkiyet yapısı, karar vermenizi etkileyecek önemli kriterlerden birisidir. Konum, imar durumu ve fiyatı bütçenize uygun olabilir. Ancak bu tapulu arsa tam mülkiyete sahip değilse yani mülkiyet hakları sadece bir kişiye ait değilse, o zaman bu arsa hisseli bir arsadır. Hisseli arsalarda ‘ön alım’ yani şufa hakkının olduğunu bilmeniz gerekir. Hissenizi satmak istediğinizde öncelik diğer hissedarlarındır. Üzerinde kendinize ait bir konut inşa etmek istediğinizde ise bu durum çok kolay olmayacaktır. Çünkü arsa üzerinde size ait olan yer fiili olarak belli olmadığı için diğer hissedarların bu konuda onayı gerekir. Ancak satın aldığınız tapulu arsa hisseli bile olsa kat irtifakı kurulu ise, o zaman tüm bu sıkıntılarla karşılaşmayacaksınız demektir.

Hirfanlı Gölü kıyısında sahil konseptinde planlanan arsa projesi Nef City 82’de hisse aldığınızda, yatay kat irtifakı ile kendi evinizi rahatlıkla inşa edebilirsiniz. Sosyal donatıları, eğitim, sağlık tesisleri ve otelleri ile şehir yaşamının tüm olanaklarını bulabileceğiniz Nef City 82 markalı arsa projesine bütçenize uygun ödeme koşulları ve vade farksız 49 ay taksit imkanları ile kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz.

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin

Nef City 82 Hakkında Detaylı Bilgi için formu doldurun

(*) Gerekli alan

Nef City 82 hakkında detaylı bilgi almak için:

Çerez ve Veri Politikası

Ziyaretiniz sırasında kişisel verileriniz, siteyi kullanımınızı analiz etmek ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde işlenmektedir. Daha fazlasını oku

Online şube. Evden çıkmadan.

Görüşmeyi başlat tuşuna basarak yatırım danışmanınız ile görüntülü ya da sesli görüşme yapabilir, proje sunumu ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizi tanıyabilmemiz için lütfen bilgilerinizi girin